Proces twórczy, czyli jak się przygotować do napisania książki

Niejednej osobie marzy się napisanie i wydanie własnej książki, nie mówiąc już o zobaczeniu jej na półce bestsellerów i pragnieniu zgromadzenia rzeszy oddanych czytelników. Marzenia te jednak nie mają nawet cienia szansy realizacji, jeżeli swej powieści – nawet jeśli zaczniemy – nie napiszemy. Dlatego motto każdego pisarza powinno brzmieć:

Nie poddaję się – zacznę, rozwinę i dokończę.

Konieczne jest zadanie sobie nieuniknionego pytania: jak się przygotować do napisania książki?

1. Co czytasz?

Wbrew pozorom ta informacja jest bardzo istotna. Zastanów się, jakie książki najczęściej goszczą na Twoim biurku – kryminały? Romanse? A może fantasy? Wypisz na kartce ulubione powieści i pomyśl – co jest w nich interesującego na tyle, że nadajesz im miano tych najlepszych? Wartka fabuła, portrety psychologiczne postaci czy może stworzony od początku przez autora, szczegółowo dopracowany własny świat? Dzięki temu będziesz w stanie wybrać tematykę i wykreować bohaterów bliskich Twojemu sercu. Bez tego pisanie nie będzie dla Ciebie przyjemnością, tylko mozolną pracą.

2. Jakie masz zainteresowania?

Podobnie jak w punkcie wyżej – pisanie powieści związanej z Twoimi zainteresowaniami będzie sprawiało Ci radość. Ponadto wiedza o tym, o czym piszesz, nada charakter Twoim postaciom, a samemu utworowi – wiarygodność; czytelnikowi łatwiej będzie się wczuć w akcję, która rozgrywa się na papierze, a także będzie miał możliwość dowiedzenia się czegoś nowego. Nie warto więc na siłę pisać o pracy baristy, jeśli zdajemy sobie tylko sprawę z faktu, że coś takiego jak kawa istnieje i ewentualnie wiemy, że wyróżnia się rozpuszczalną i sypaną. Chyba że zrobisz na ten temat dokładny RESEARCH.

3. Staranny research

Research (z jęz. ang. badanie) w języku dziennikarskim oznacza ‘zbieranie informacji dla potrzeb dziennikarza’*. Dlaczego jest tak istotny? Właśnie dlatego, żeby Twoja książka nabrała smaku; żeby czytelnik czuł, że wiesz, o czym mówisz. Wbrew pozorom jest on ważny przy każdym rodzaju powieści, za jaką się zabierasz. Oczywiste jest jednak to, że w zależności od rodzaju i tematyki, informacji szuka się u różnych źródeł. Warto zasięgnąć do naukowych książek, porozmawiać ze specjalistami, przestudiować mapy czy pojechać w miejsce, w jakim ma się rozgrywać akcja (jeśli to możliwe). Jako doskonały, prawie wszystkim znany przykład można przytoczyć “Sagę o wiedźminie” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Każdy kojarzy charakterystyczny język, którym posługuje się pisarz w powieści, lecz niewielu wie, że inspiracją dla wielu nazw i powiedzeń bohaterów był język staropolski, a elementy świata – zaczerpnięte z mitologii Słowian.

4. Język

No dobrze – wybrałeś już tematykę powieści, wymyśliłeś o czym będziesz pisał, zrobiłeś  research – co dalej? Od dziecka szlifowałeś swoje umiejętności językowe. W wyniku różnych doświadczeń każdy z nas ma swój, niepowtarzalny styl. Nie naśladuj więc cenionych przez Ciebie pisarzy, INSPIRUJ SIĘ nimi. Wykształć w sobie taki, który stanie się rozpoznawalny, a po jednym akapicie Twoi przyszli czytelnicy od razu będą potrafili rozpoznać, że Ty go napisałeś. Jak?

Zanalizuj powieści pod kątem językowym, które Tobie, dzięki oryginalnemu sposobowi pisania, zapadły w pamięć. Wspominałam już o tym dwukrotnie w innych artykułach, ale warto to powtarzać – smak językowy odgrywa w tym punkcie ogromną rolę.

Zapamiętaj również, że sam akt pisania powinien być naturalny. Jeśli masz zamiar skonstruować powieść historyczną z fabułą osadzoną w XVII wieku – zamiast na siłę wciskać w swój naturalny tok słówka staropolskie, poczytaj Sienkiewicza i spróbuj wywnioskować, JAK on to napisał. W przeciwnym razie odniesiesz niezamierzony, karykaturalny efekt.

Jak jednak ostatecznie napisać tę książkę, żeby wzbudzała zainteresowanie? Zapraszam do zajrzenia do artykułu Krótki poradnik opisu, czyli jak pisać ciekawie. Więcej wskazówek – wkrótce.

“Mieć fantazję nie znaczy coś sobie wymyślać. To znaczy tworzyć coś z tego, co istnieje.”

– Thomas Mann

– Natalie

* https://sjp.pl/research