Jak stworzyć bohatera literackiego?

5 kroków do stworzenia interesującego bohatera powieści

Napisanie powieści nie jest proste. Pisarz, zarówno ten wprawiony, jak i początkujący, musi zmierzyć się z wieloma przeszkodami, które niestety często prowadzą do frustracji, braku popularności książki lub nawet jej niedokończenia.

Jak sprawić, żeby to, co piszemy, było po prostu dobre?

Ośmielę się stwierdzić, że odpowiednio wykreowani bohaterowie są ważnymi elementami powieści, ba!, jej FILARAMI. Dlaczego?  Bo w nich może się wcielić czytelnik; jeśli odpowiednio opiszemy ich historię, sposób myślenia i emocje, to już odnieśliśmy połowę sukcesu. 

Jak stworzyć bohatera literackiego?

Oto 5 wskazówek, których zastosowanie sprawi, że czytelnicy zakochają się w Twoich postaciach i spadną im kapcie, gdy będą o nich czytać:

1. Przeszłość

Ale nie taka opowiedziana wprost, w jednym akapicie, gdy postać wprowadzamy do powieści. Pozwól, by czytelnik zapoznał się z nią stopniowo. Zaintryguj go. Zadziw  niektórymi faktami w odpowiednim momencie. Jednak nie takimi wyssanymi z palca; spraw, żeby zapaliła mu się w głowie lampka, a usta krzyknęły: “Rzeczywiście! To ma sens!”. Do tego potrzebna jest…

2. Spójność

Właśnie. Bez spójności wszystko stracone. Wątki muszą się łączyć. Tutaj bardzo łatwo o kicz, jeśli czytelnik czuje, że nie wszystko współgra.

Jeśli obawiasz się, że w pewnym momencie sam się zgubisz i stracisz kontrolę nad bohaterem – opisz go, zanim przystąpisz do pisania. W przypadku tworzenia tak długiej formy literackiej jaką jest powieść, może się to okazać zbawienne. Stwórz krótki, roboczy tekst, aby pamiętać o wszystkich niuansach przeszłości postaci, cechach, pamiętając, by nie zawładnęła nim…

3. Nuda, nuda, nuda

Wierz mi lub nie, ale to jest jeden z częściej obserwowanych przeze mnie negatywnych cech powieści, a przeczytałam ich całkiem sporo. Gdy bohater jest… nijaki. W życiu również chętnie zaprzyjaźniamy się z ludźmi posiadającymi bogate wnętrze, pasje, marzenia…

Niech Twoja postać ma ich wiele, a wśród nich – jedną charakterystyczną. Niech będzie interesująca i wyróżniająca się z tłumu. Jeżeli osoba postronna nie potrafi nic więcej o niej powiedzieć poza “jest miły”, to to sygnał dla Ciebie, że stworzyłeś po prostu nudnego bohatera.

4. Przemiana

Pokaż czytelnikowi, jak wydarzenia występujące w Twojej powieści wpłynęły na postać. Rozbuduj jej portret psychologiczny, by stała się fascynująca.

Przemiana wymaga zmiany pewnych cech, postępowania. Aby bohater się zmienił, nie twórz go przede wszystkim IDEALNEGO. Każdy z nas ma wady i zalety, jeśli pozbawisz ich swoją postać, stanie się ona jedynie irytująca. Łatwo wówczas zgubisz jej… 

5. Autentyzm

Wszystko to sprowadza się do tego, że bohater po prostu musi być autentyczny, by czytelnik czuł targające nim emocje, słyszał jego myśli i widział go oczami wyobraźni; aby miał wrażenie, że stał się niemal namacalną częścią jego rzeczywistości. Jeśli nie będzie – Twoja powieść prawdopodobnie umrze śmiercią naturalną. Śmiałe słowa, ale – prawdziwe.

 

Natalia Kossakowska