Książki jako prezent. Jak dobrać najlepiej

Święta, święta…

…już blisko. Z pewnością niejednemu z Was przeszło przez myśl, że to właśnie książki jako prezent byłyby doskonałym pomysłem – szczególnie dla książkoholika. Pojawia się problem – tylko jaka? I – co najważniejsze – jakiej jeszcze nie ma?

Postanowiłam przyjść z pomocą i podsunąć kilka inspiracji i pomysłów. Jako książkoholik nie raz byłam w sytuacji, w której pytano mnie o prezent, bo obawiano się zasobu mojej domowej biblioteczki. Oto kilka sposobów, jak wybierać książki:

1. Nowości wydawnicze

Rozejrzyjcie się, co dopiero co weszło na rynek wydawniczy. Poczytajcie recenzje i spróbujcie dopasować książkę do osoby według jej zainteresowań. Jest większa szansa, że jeszcze jej nie ma.

2. Twoja ulubiona książka

Brzmi niecodziennie? Bo dlaczego innej osobie miałaby się podobać Twoja ulubiona powieść? A właśnie dlatego, bo Ty ja tak lubisz! Ja nie raz odpowiadam w ten sposób na pytanie, jaką chciałabym dostać. Dzięki temu można poznać coś zupełnie odbiegającego od pozycji, które czyta się na co dzień. Kolejnym plusem jest to, że Ty to czytałeś i sam możesz poręczyć, że warto. Oczywiście trzeba patrzeć zdroworozsądkowo i nie podarować dziadkowi “Zmierzchu”.

3. Antykwariat

A gdyby tak skupić się nie tyle na rodzaju powieści, jaki dana osoba czyta, ile na samym jej kolekcjonerstwie? Warto udać się na wycieczkę po antykwariatach (w terenie jest to niezwykła przyjemność – gwarantuję!, jak jednak ktoś nie ma możliwości to online) i odkryć parę perełek, jak stare i nienaruszone wydania ukochanej powieści czy zapomniany tomik poezji wciśnięty między słownikami. Sposób ten wymaga jednak więcej pracy i jako takiego obeznania.

4. Przekaz

Skupmy się na książce z ukrytym przekazem i dopasujmy ją do przyszłego obdarowanego. Może chcemy komuś powiedzieć, że bardzo go kochamy lub cenimy jego przyjaźń – wybierzmy coś o pięknej miłości czy przyjaźni! A na pierwszej stronie można napisać wzruszającą dedykację z cytatem z powieści/tomiku. Może być też cały utwór/zbiór jedną wielką dedykacją, jeśli wybierzemy na przykład dla ukochanej osoby tomik poezji  będący zbiorem samych wierszy miłosnych.

5. Zrób to sam!

Potrafisz i lubisz pisać? Napisz coś sam! Będziesz pewien, że tej pozycji nikt jeszcze nie ma na swojej półce. Może to być powieść napisana do szuflady, zbiór wierszy czy opowiadań. Prezenty wykonane samodzielnie ceni się najbardziej! I nie da się o nich zapomnieć. A autograf z dedykacją od autora – bezcenny!

 

Dodatkowo: jeśli zdecydujesz się na ten sposób, to chętnie pomogę – przeczytam i dam kilka wskazówek, aby prezent był jak najlepszy. Wyślij do mnie wiadomość w formularzu kontaktowym, a się odezwę.

Zdradzę Wam jeszcze jeden sekret: te wskazówki sprawdzają się nie tylko w święta, ale przez cały rok! 😉

A Wy – kupiliście książki jako prezent? Zdradźcie jakie w komentarzach!

 

Tymczasem – Wesołych Świąt!

 

Natalia Kossakowska